Система освіти в Канаді


 

  Загальні відомості

Вища освіта в Канаді вважається одним з кращих в світі. Багато фахівців ставлять його на 2е місце після американського. Чотири канадських ВНЗ входять в ТОП-100 кращих вузів світу, п'ять бізнес-шкіл - в ТОП-100 кращих бізнес-шкіл світу. Щорічно Канада приймає більше 200 000 іноземних студентів і ця цифра щороку зростає. На сьогоднішній день в 13 провінціях Канади налічується понад 260 вищих навчальних закладів, які пропонують студентам навчання за дуже широким переліком спеціальностей. У канадських вузах навчається близько 1,8 мільйонів студентів. За останніми доступними даними на 2010-2011 рік в Канаді навчалося понад 6 000 українських студентів.

  Типи вищих навчальних закладів
У Канаді існують два типи вищих навчальних закладів: державні (public) і приватні (private). Найбільш великими і відомими є державні вузи. Єдиного міністерства освіти в Канаді немає, все вузи підпорядковуються урядам провінцій, де вони розташовані. Більшість вузів називаються «університет» і «коледж». Відрізняються вони один від одного тим, що коледжі не мають права привласнювати ступінь магістра (Masters degree) і доктора наук (PhD), це прерогатива університетів. Вузи поділяються за профілем на: університети / коледжі, технічні інститути, коледжі мистецтв, військові коледжі та інші. Традиційно вважається, що коледжі більш акцентовані на роботу і кар'єру (практичні знання), а університети на науку (теоретичні знання). Професійно-технічна освіта надається коледжами та технічними інститутами. Наукові дослідження проводяться в університетах: більш 1/3 всіх наукових досліджень проводиться в стінах університетів.


  Початок навчання і вступна компанія

Навчальний рік в канадських вузах починається 2-3 рази на рік: січень, вересень або травень. У цьому зручність і відмінність канадської системи вищої освіти від нашої. Варто відзначити, що взимку можна вступити не на всі спеціальності, основна маса, наприклад всі програми на здобуття ступеня бакалавра, магістра, починаються восени. Але більшість навчальних програм типу Post Graduate (1-2 роки навчання), які так популярні серед наших студентів, починаються два-три рази на рік.

 

  Освітні ступені
Випускникам присвоюються такі академічні ступені та кваліфікації:

 

Ступінь /
Кваліфікація
Терміни навчання Опис
Сертифікат
(Certificate)
0,5-1 год Незвичайна для нас кваліфікаційна ступінь «Сертифікат» характерна для північно американської освітньої системи. Сертифікат - це стислі, практичні навички по вузькій спеціальності. Відповідно, студенти, які отримують сертифікат - це практики, бажаючі одразу ж використовувати знання і навички в роботі. Як правило, отримання сертифікатів можливо в коледжах, технічних інститутах. Сертифікати бувають двох видів: додипломної та післядипломної. Додипломний сертифікат можна порівняти з зрозумілим нам дипломом професійно-технічного училища. Последіпломний сертифікат - це скоріше поглиблені курси підвищення кваліфікації, доступні тільки студентам, які мають диплом бакалавра.
Диплом  (Diploma) 1-3 роки Ця кваліфікаційна ступінь схожа на «Сертифікат», проте «Диплому» характерна велика заглибленість, тривалість навчання та осягнення більш складних спеціальностей. Дипломи можуть привласнювати коледжі та університети. Дипломи також бувають двох видів: додипломної та післядипломної.
Бакалавр (Bachelor, BA, BSc)  3-4 роки Ступінь присвоюється після навчання в коледжі чи університеті і відповідає нашому розумінню про повну закінчену вищу освіту. Є кілька різновидів ступеня бакалавра, найвідоміші це:
  1. Bachelor of Arts (BA) – бакалавр гуманітарних наук, присуджується студентам, які закінчили гуманітарні, природничо-наукові, математичні факультети вузів.
  2. Bachelor of Science (BSc) – бакалавр точних наук, присуджується студентам, які закінчили технічні вузи.
Більшість студентів закінчують навчання, отримавши ступінь бакалавра і влаштовуються на роботу або отримують «Сертифікат», «Диплом». Тільки мала частина студентів продовжує навчання в магістратурі.
Магістр
(Master)
1-3 роки Цей ступінь присуджується тільки після навчання в магістратурі в університеті. Є кілька різновидів ступеня магістра, найвідоміші це:
  1. Master of Arts (MA) – бакалавр гуманітарних наук, присуджується студентам, які закінчили гуманітарні, природничо-наукові, математичні факультети вузів.
  2. Master of Science (MSc) – бакалавр точних наук, присуджується студентам, які закінчили технічні вузи.
Як правило, в магістратуру ідуть студенти, які бажають присвятити себе науці і дослідженням.
(Doctor of Medicine, MD) 3-4 роки Ця ступінь відповідає нашому розумінню лікаря, випускника медичного університету. У Канаді абітурієнти, які бажають стати лікарями повинні, як правило, вже мати ступінь бакалавра природничих наук, тобто вступити відразу після школи неможливо. Після 3-4 років навчання в університеті майбутні лікарі проходять 2-річну практику в інтернатурі. Після фінальних тестів майбутній лікар отримує ліцензію і приступає до робіти.

 

  Навчальний процес

Навчання здійснюється за денною (full-time), заочної (part-time), віддаленої (distance learning) формах. Крім цього є форми навчання нехарактерні для Європи і України: прискорена форма навчання (fast track) і кооп навчання (co-op). Перша передбачає прискорене навчання, коли, наприклад, програма 2-річного курсу навчання вивчається за 1 рік. Друга - це форма навчання, при якій теоретичні заняття в аудиторіях чергуються з реальною роботою на підприємствах.
На денній формі навчання (стаціонарна) студенти відвідують заняття в будні дні, 3-5 днів на тиждень. Студенти самостійно можуть формувати свій навчальний розкладу, записуючись на навчальні курси і відвідуючи їх у зручний для себе час. В основі навчання лежить кредитна система, де за кожен предмет нараховується кілька кредитів. У рік необхідно набрати певну кількість кредитів, щоб успішно закінчити навчальний рік і перейти на наступний курс. Значна частина навчання пов'язана самостійним оволодінням інформацією, глибоко інтегрована в Інтернет, що вимагає від студентів високої самоорганізації. Есе та інші домашні завдання робляться віддалено через інтернет. Поняття «навчальна група», де протягом 4-5 років пліч-о-пліч навчаються студенти, в Канаді відсутній.
Заочна форма навчання недоступна для міжнародних студентів. На заочному відділенні можуть вчитися тільки громадяни Канади або особи, що мають посвідку на проживання в Канаді.


Навчальний рік складається з двох-трьох семестрів: зимового, літнього та осіннього. Зимовий семестр триває з початку січня по кінець квітня. Літній семестр - з початку травня до середини серпня. Осінній семестр - з 2 вересня по кінець грудня. В кінці кожного семестру слід екзаменаційна сесія. В середньому у студнта буває 3-4 іспити кожну сесію. Загальна тривалість навчального року близько тридцяти тижнів.


Навчальний процес складається з лекцій, практичних занять, лабораторних робіт. Лекції та практичні заняття проходять дуже цікаво, оскільки студенти активно залучаються до процесу шляхом дискусій, обговорень, рішення кейсів, завдань і т.д.


Кожна провінція в Канаді має свою систему оцінювання знань студентів. Наприклад, в провінції Онтаріо поширена наступна система:

  • відмінно (А), 80% і вище;
  • дуже добре (І), 70-79%;
  • добре (С), 60-69%;
  • задовільно (В), 50-59%;
  • незадовільно (F) 49% і нижче.

 

Навчання в канадських вузах проводиться як англійською, так і французькою мовами. Навчання на французькій мові менш поширене в Канаді, оскільки повністю франкомовної є лише провінція Квебек.

 

  Вартість навчання
Вартість навчання в канадських вузах "стартує" з 10 000 канадських доларів на рік. В середньому, навчання англійською мовою коштує 13000 - 14000 канадських доларів на рік. При цьому якість навчання одне з найвищих в світі. За якістю вищої освіти Канада займає 2 місце серед розвинених країн.


  Дипломи
Дипломи канадських вищих навчальних закладів визнаються в усіх країнах світу. За рівнем довіри і визнання в світі дипломи канадських коледжів і університетів можна порівняти з дипломами, отриманими в США, Великобританії та Австралії. Додаткове їх підтвердження не потрібно.

 

 Яндекс.Метрика
design by webdoors.


Н
а
в
е
р
х